Plastik to potoczne określenie tworzywa sztucznego, czyli materiału polimerowego stworzonego przez człowieka. Jego wynalezienie zmieniło życie każdego z nas: ułatwiło wykonywanie codziennych obowiązków, a także otworzyło nowe możliwości zarabiania i spędzania wolnego czasu. Stało się jednym z kamieni milowych w rozwoju ludzkości. Niemal nieograniczone możliwości wykorzystania tworzywa sztucznego spowodowały jednak niekontrolowany wzrost produkcji przedmiotów z plastiku m.in. opakowań, zabawek, mebli, dekoracji czy urządzeń elektronicznych. Nadszedł czas, aby powiedzieć temu: STOP. Jak ograniczyć plastik? Poznaj naszą ekostrategię i dowiedz się, co możesz zrobić, aby przejść na „zieloną stronę mocy”.
Wydaje się, że przy obecnym stanie wiedzy i braku biodegradowalnej alternatywy dla tworzyw sztucznych, która byłaby w stanie odpowiedzieć na potrzeby konsumentów z całego świata, całkowita rezygnacja z plastiku jest niemożliwa. Wprowadzenie zakazu produkcji przedmiotów z plastiku nie przyniosłoby oczekiwanych skutków. Trzeba by go bowiem czymś zastąpić, co wiązałoby się m.in. ze zwiększoną wycinką lasów w celu pozyskania drewna. Te działania szybko doprowadziłyby do wzrostu emisji CO2 i kolejnych negatywnych zmian w środowisku naturalnym. Naszym głównym zadaniem na ten moment jest więc ograniczenie plastiku. To cel, który powinien przyświecać wszystkim: zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Wspólnie jesteśmy w stanie w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego i zatrzymanie negatywnych zmian klimatycznych.
Będąc producentem opakowań z tworzyw sztucznych, czujemy większą odpowiedzialność za to, co dzieje się z wykorzystywanymi przez nas surowcami. Wiemy, jak ograniczyć plastik i prowadzimy biznes w sposób odpowiedzialny – w trosce o obecne i przyszłe pokolenia. Podstawowym filarem naszej ekostrategii jest recykling. Wykorzystujemy odpady poprodukcyjne do tworzenia nowych opakowań. Ale to nie wszystko! Pozyskujemy surowce wtórne od firm zewnętrznych i je również przetwarzamy. Z regranulatu oraz PCR powstają wiadra dla przemysłu chemicznego (m.in. branży budowlanej, ogrodniczej, chemii gospodarczej). Nasze sposoby na ograniczenie plastiku to także stosowanie ograniczonej ilość surowca. Ponadto wyposażyliśmy nasz park maszynowy w energooszczędne maszyny, które pracują ciszej i wydajniej.
Ograniczenie plastiku w gospodarstwie domowym jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zadbaj o to, aby każdy zużyty kubeczek po jogurcie, butelka po napoju, folia aluminiowa lub plastikowe wiaderko trafiło do odpowiedniego kosza na odpady. Pamiętaj, że wszystkie opakowania przed wyrzuceniem należy opróżnić i zgnieść (a z butelek zdjąć nakrętki). Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że Twoje śmieci… do niczego Ci się nie przydadzą!
Dlaczego tak wiele mówimy o tym, jak ograniczyć plastik? Z dumą przedstawiamy działania, które udało nam się wdrożyć w zakładzie Plast-Box, ponieważ chcemy, aby jak najwięcej firm podążyło w tym samym kierunku. W trosce o środowisko nie ma konkurencji, ponieważ wszyscy gramy do jednej bramki!